Empatia, psychológia vcítenia a vžitia sa do druhého. Podstatou empatie je, že človek má špecifickú schopnosť vžívať sa do psychického stavu iného človeka, s ktorým je v bezprostrednom kontakte, pričom toto vžívanie vyvoláva psychické procesy, prostredníctvom ktorých si človek vie vyvolávať obsahy afektov, emócií a myšlienok, ktoré prebiehajú v inom, a tak dospieva k pochopeniu druhého človeka.
Emocionálna empatia je schopnosť vcítiť sa do pocitov druhej osoby aspoň natoľko, aby sme vycítili, že určitá skutočnosť je pre druhého príjemná alebo nie. Tieto dve zložky empatie nemožno od seba oddeliť, hoci v konkrétnom prípade môže jedna nad druhou prevažovať. Empatia uľahčuje a zjednodušuje komunikáciu medzi ľuďmi. Empatickí ľudia potrebujú málo slov, aby pochopili a vžili sa do situácie a citov iných. Bez empatie môže mať aj prosociálne správanie negatívny účinok, ak vychádza z nesprávneho pochopenia skutočnosti alebo rozpoloženia druhých.
Termín empatia je obvykle definovaný ako schopnosť osoby poznať, vnímať a cítiť priamo emocie iných. Keďže stavy mysle, viery a túžob ľudí sú spojené s ich emóciami, človek s empatiou pre druhých môže často byť schopný efektívnejšie definovať mód myslenia a náladu iných. Empatia je často charakterizovaná ako schopnosť "obuť si niekoho topánky", zažívať náhľady alebo emócie inej bytosti v sebe, teda druh emočnej rezonancie.
jeej
(Sisa, 7. 5. 2009 12:13)